رنگ موکت را چگونه انتخاب کنیم؟

شاید امروزه بیش تر افراد در زمینه کف پوش خانه به سمت پارکت، لمینت و انواع سرامیک ها روی آورده باشند و این موضوع به ذهن برسد که موکت ها قدیمی شده اند. اما در واقع حقیقت چنین نیست و کماکان برای فضاهایی از خانه موکت می تواند یکی از گزینه های ایده ال باشد. از همین رو بسیاری از افراد تمایل دارند برای اتاق خواب، راه پله و حتی نشیمن خانه شان از موکت های استفاده نمایند که البته دلیل این امر را می توان در نرم بودن، امنیت بیش تر برای کودکان و همین طور خاصیت آکوستیکی موکت پیدا کرد. اما بعد از همه این صحبت ها مهم ترین چالش انتخاب رنگ مناسب موکت به میان می آید. در این مطلب می توانید راهنمایی های مفیدی را برای این موضوع بخوانید.

انتخاب رنگ مناسب موکت

همان طور که در مقدمه مطلب نیز اشاره کردم، موکت بنابر دلایل بسیار زیادی کماکان در بین گزینه های مناسب برای کف پوش قرار دارد. مسلما زمانی که شما اقدام به خرید آن می کنید باید متناسب با فضا و کاربری مورد نظر، جنس موکت، ضخامت و حتی نوع پرزهای آن را انتخاب نمایید. اما مرحله بعد نوبت به انتخاب رنگ می رسد که باید با دقت بالایی انجام پذیرد زیرا تاثیر زیادی بر کیفیت فضا و دکوراسیون شما خواهد گذاشت. در ادامه انجام این انتخاب در چند مرحله توضیح داده می شود.

مرحله اول انتخاب رنگ موکت 

در موکت فروشی ها پنل های نمونه زیادی وجود دارد که تکه های کوچک انواع موکت ها در انواع رنگ ها نمایش داده می شوند. ابتدا با توجه به ترکیب رنگی متناسب با دکوراسیون منزلتان یک یا دو پنل را انتخاب نمایید. به این موضوع توجه داشته باشید که هر پنل تالیته های مختلف یک رنگ از تیره ترین تا روشن ترین را به نمایش می گذارد و به همین دلیل شما به راحتی می توانید رنگ مورد علاقه خود را انتخاب نمایید. اولین گام برای پیدا کردن رنگ مورد نظر، حذف کردن رنگ هایی است که نمی خواهید . بنابراین مانند تصویر بالا با یک تکه کاغذ آن هایی را که دوست ندارید بپوشانید.

مرحله دوم انتخاب رنگ موکت 

در مرحله دوم باید از بین رنگ های باقی مانده، تیره ترین ها و روشن ترین ها حذف نمایید. این کار بیش تر به دلیل وجود نورهای طبیعی و مصنوعی فروشگاه و تفاوت آن ها با نور موجود در خانه شما انجام می پذیرد. بنابراین بهتر است برای حذف تاثیر نور، به سراغ رنگ های متوسط بروید. در نمونه موردی بالا، دو ردیف از تیره ها و یک ردیف از روشن ها حذف شند.

مرحله سوم انتخاب رنگ موکت 

شاید این مرحله نسبت به دو مرحله قبلی کمی سخت تر باشد. زیرا گزینه های شما محدودتر شده و رنگ ها بیش تر به یکدیگر نزدیک اند. در این مرحله بهترین روش مقایسه کردن رنگ ها با یکدیگر است. از آن جایی که شما رنگ های تیره تر و روشن تر را حذف کرده اید، باید در مورد این تصمیم بگیرید که بیش تر تمایل به رنگ های نزدیک به خاکستری دارید و یا رنگ های نزدیک به بژ و کرم. با مقایسه رنگ ها به راحتی می توانید متوجه این موضوع شده و آن ها را در دو دسته گرم ( کرم) و سرد ( خاکستری) قرار دهید. 

مرحله آخر انتخاب رنگ مناسب موکت

بعد از گذراندن مراحل گفته شده احتمالا بین دو تا سه رنگ مردد خواهید بود. در آخرین مرحله و رسیدن به تک رنگ نهایی بهتر است نمونه های بزرک تر موکت های موردنظر را از فروشنده گرفته و آن ها را روی یک میز در کنار یکدیگر قرار دهید. تایل های بزرگ این امکان را به شما می دهند تا بافت موکت، رنگ واقعی زیر نور فروشگاه و همین طور رنگ آن در کنار وسایل دیگر را به خوبی دیده و بتوانید مناسب ترین را انتخاب نمایید. این نکته ار توجه نمایید که رنگ های انتخاب در این نمونه از بین رنگ های خنثی بود اما شما می توانید دقیقا همین مراحل را برای هر رنگ دیگری نیز انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp Me!

میتونیم کمکی کنیم؟

قبل از خرید میتونید از ما مشورت بگیرید